Pole dance není jen pro holky! Muži taky tančí na tyči

Síla, vytrvalost, zábava - pole dance je pro ženy i pro muže.

Síla, vytrvalost, zábava – pole dance je pro ženy i pro muže.

Pole dance si většinou spojujeme spíše se ženami – podobně jako si ragby spojujeme spíše s muži. Přesto se pole dance prosazuje čím dál víc také právě u mužů. Vzpomeňme například Alexe Schukina, Kristiana Lebedeva, Evgeny Greshilova či Edouarda Doye a v českých končinách pak například Romana Gemrota.

Tento článek je o mužích, kteří tančí na tyči. Doufáme, že vás bude bavit.

Někdy se jako jeden z kořenů dnešního pole dance uvádí indický sport Mallakhamba, kterému se již po staletí věnují indičtí muži. Na představení Mallakhamba v show Ellen DeGeneres se můžete podívat v následujícím videu.

Za zhlédnutí stojí určitě i tohle video, ve kterém na dvou tyčích cvičí celá parta Číňanů. A nutno říct, že to s tyčí dělají úplně po svém a člověku se chvílemi až tají dech.

Teď ale zpět od exotičtějších forem tance na tyči k těm klasickým.

Muži jsou v pole dance zkrátka dobří. Mají více svalové hmoty než ženy a některé triky jsou pro ně snazší. A stejně jako neplatí, že je pole dance jen pro holky, tak neplatí, že muži, kteří pole dance (či chcete-li, pole sport nebo pole art) dělají, musejí být nutně zženštilí. Jasně to je vidět například na Kristianu Lebedevovi.

Na soutěžích v pole dance se vedle kategorií pro ženy obevují také kategorie pro muže či páry. Jedním z nejlepších pole dance tanečníků je (alespoň podle počtu posbíraných cen) Evgeny Greshilov, tanečník a atlet původem z malé vesnici na Sibiři v Rusku.

Všichni, kdo dělají pole dance, ten pocit pravděpodobně znají – jedete v metru, autobuse, nebo jdete po ulici, vidíte nějakou volnou tyč a už vám hlavou běží myšlenky na to, jak byste na ní tančili. Tahle parta to zrealizovala v metru a pole dance zkombinovala s hip hopem. Výsledkem je zajímavý mix pohybů nabitý energií.

A trochu legrace na závěr – podívejte se, jak to vypadá, když zcela nezkušení muži zkoušejí pole dance úplně poprvé.

A co vy? Máte ve svém okolí nějakého muže, který se pole dance věnuje či ho dokonce trénuje?