Toto století patří ženám, říká kreativní ředitelka Mania Fitness Wear, Denisa Nováková

Denisa Nováková při handspringu

Denisa Nováková při handspringu

Mania Fitness Wear je český brand oblečení pro pole dance. Všechno oblečení je vyráběno v České republice. Přinášíme vám rozhovor se spolumajitelkou a kreativní ředitelkou Denisou Novákovou, která se sama pole dance dlouhodobě věnuje.

Každý nový model oblečení, který pod značkou Mania Fitness Wear vzniká, je vždy testován samotnými tanečnicemi a podle jejich potřeb dále upravován tak, aby vyhovoval jejich požadavkům.


 

Jak jste se k pole dance dostala a jak dlouho se tomuto sportu věnujete?

Pole dance dělám asi od roku 2012. Začala jsem chodit v lednu a pokroky byly zpočátku pomalé. Zčásti mi nevyhovoval styl výuky ve studiu, kam jsem tehdy chodila, a ani se mi nelíbila dlouhá letní pauza, kterou tam měli. Posléze jsem marodila a měla zraněnou nohu. Od ledna 2013 jsem pak začala jako skoro začátečnice chodit do studia Firefly, které považuji za svůj “pole domov” –  a najednou mi to začalo jít a opravdu mne to chytlo. Samozřejmě, když jsme s mojí obchodní partnerkou Terkou začaly podnikat, tak se to znatelně podepsalo i na tréningu – člověk je prostě nucen směrovat většinu energie jinam.

A pokud vás zajímá, co mne na pole dance lákalo, tak to asi bylo to, že jsem se chtěla cítit více přitažlivá. Tanec mne bavil odjakživa, dělala jsem scénický tanec, základy baletu a sambu. Se samba skupinou jsem i vystupovala, pokud víte, jak vypadají karnevalové kostýmy, asi chápete, že mne určitě pak nemohl odrazovat sporý oděv, kterým je nutný na pole dance.

Člověk by si měl být vědom svého těla a naslouchat mu - pokud překročíme hranice našich momentálních možností, pácháme na sobě násilí, a to je prostě špatně, říká Denisa

Člověk by si měl být vědom svého těla a naslouchat mu – pokud překročíme hranice našich momentálních možností, pácháme na sobě násilí, a to je prostě špatně, říká Denisa

A jestli jsem se nakonec díky pole dance opravdu cítila přitažlivější? Vlastně ani trochu! Spíš jsem si často připadala jako polámané nemehlo, ve spoustě póz se i hubenému člověku dělají faldíky a když se občas vidíte na videu, jak se kolem té tyče motáte, může to mít na vaše povědomí o vlastní fyzické kráse a ladnosti naprosto opačný účinek.

Ale sebevědomí mi pole dance dodal. Uvědomila jsem si, jak dokážu být silná, narostly mi svaly a začala jsem se sama sobě tak líbit. Také jsem zvládla věci, které mi na počátku připadaly nemožné a to pro mne byla obrovská škola života – pokud se do něčeho opřete, můžete dosáhnout cílů, o kterých jste se báli jen snít.

Působíte také jako lektorka pole dance? Co je pro Vás největší výzvou při výuce?

“Lektorkování” jsem si krátce vyzkoušela letos jako záskok, moc by se mi líbilo v tom pokračovat, ale uvědomila jsem si, že při svém pracovním vytížení na to prostě nemám tolik času, kolik bych chtěla věnovat přípravě na lekce. Proto doufám, že jednoho dne se k tomu vrátím, ale v tuto chvíli to bohužel nepřipadá v úvahu a také myslím, že mám pořád ještě co učit sama sebe.

Jinak se lektorsky věnuji józe, kterou cvičím od sedmi let a je to taková moje druhá láska. Její filosofie také přesahuje do mého života. Od října budu studovat jógovou terapii na Univerzitě Karlově a moc se na to těším.

Co Vás přimělo k rozhodnutí vytvořit vlastní značku pole dance oblečení? Co bylo Vaší hlavní motivací?

Hlavní motivace byla, že se mi nelíbilo oblečení, které bylo dostupné! Na počátku toho ani nebylo mnoho k sehnání, kdekdo chodil cvičit v kalhotkách, které se s přimhouřeným okem daly považovat za kraťásky. Na výběr moc nebylo. Jsem kreativní člověk, kterému jen tak nedojdou nápady, takže jsem se pustila do jejich realizace.

To, že chci mít vlastní firmu, jsem už věděla. V době, kdy jsem se začala věnovat pole dance, jsem vedla malou galerii s uměním a věděla jsem, že pokud zvládnu vést firmu někoho jiného, dává perfektní smysl věnovat se raději své vlastní. A pak jsem na pole dance kurzu potkala Terku, kterou jsem přesvědčila, jaký je to báječný nápad a věci se daly do pohybu.

Jestli se nám jednoho dne podaří vybudovat firmu, která bude poskytovat dobrou práci svým zaměstnancům, tak budu opravdu šťastná.

Jestli se nám jednoho dne podaří vybudovat firmu, která bude poskytovat dobrou práci svým zaměstnancům, tak budu opravdu šťastná.

Jak byste popsala Mania Fitness Wear?

Mania je takové miminko, které začíná teprve chodit. Dosavadní provoz byl tak trochu zkušební, vychytávaly jsme různé mouchy, ale ušly jsme obrovský kus cesty a po roce a půl už máme lepší představu, kam směřujeme. Mám takové tušení, že o nás brzy bude mnohem víc slyšet. Chystáme mnoho novinek.

Co Vás inspiruje při tvorbě nových modelů oblečení?

Inspirují mne ženy a jejich krása, přála bych si, aby ji naše oblečení dotvářelo. Já si myslím, že toto století prostě patří ženám. V minulém století konečně utekly od plotny, aby ukázaly, jaká je jejich skutečná síla. Někdy mi přijde, že jsou z toho dnešní muži nesví a neumí se s tím srovnat.

Jedním z odvětví, kde muži dominovali donedávna na plné čáře byl právě sport a myslím, že se to hodně odrazilo na sportovním oblečení. To bych chtěla změnit – ženské tělo je nádherné a to, co máme na sobě, by mu mělo lichotit, a ne jej zakrývat nebo deformovat.

Váš další produkt, Divine Grip, nás zaujal svou ekologičností. Jaké principy ve svém podnikání a životě ctíte?

Pro mě osobně je v podnikání etika a ekologie extrémně důležitá. I proto se všechny naše výrobky vyrábí kompletně v České republice, protože za etické podmínky výroby někde v Číně nebo Pákistánu bychom se nemohly zaručit. Já jsem asi velký blázen, ale prostě nechci štěstí na úkor něčího utrpení. Samozřejmě se to občas odrazí na financích, výroba v Asii je pořád ještě o mnoho lacinější, ale to pro mne není argument.

Osobně se už dlouhé roky zajímám o etiku v módním průmyslu a tato problematika mne vždy trápila a i přesto, že módu miluju, začala jsem důsledně bojkotovat některé značky. Momentálně můj šatník vypadá dle hesla „kovářova kobyla chodí bosa“ – navrhuji oblečení a mám ho plný sklad, a pak ani nemám myšlenky jít si něco na sebe koupit. A hlavně je mnoho obchodů, které prostě odmítám podporovat a hledat něco pěkného, co neodporuje mému přesvědčení, je v Praze docela výzva.

Stejně tak v reklamě na naše oblečení prostě nikdy neuvidíte podvyživenou modelku nebo přehnaně digitálně upravenou fotku.

To je pro mne tabu, ženy jsou krásné i ve všech svých nedokonalostech.

Jen abych se vrátila k Divine gripu – továrna kde se vyrábí je naprosto skvělá, byla jsem nadšena, jak moc se starají o ekologii a přitom nám dodávají naprosto špičkový produkt, o který je velký zájem i v zahraničí.

Nové legíny značky Mania Fitness Wear, Diamond Cut Leggings

Nové legíny značky Mania Fitness Wear, Diamond Cut Leggings

Popište nám cestu od nápadu na vznik modelu až po jeho odeslání k zákazníkovi.

Momentálně je to takový živelný proces.  Naše firma je malá a máme každá mnoho rolí. Některé modely mne napadnou spontánně a navrhnu je na to, co zrovna mám po ruce. Takže už jsem šla za oděvní techničkou asi i s nějakým ubrouskem od kávy.

Zpočátku jsem měla takovou romantickou představu, že si sednu k počítači a budu na něm něco tvořit a kreslit, ale v praxi na to není čas. Přemýšlím tedy nad věcmi všude možně a když mne něco napadne, tak honem s tím na papír. Pak následuje konzultace s mou oděvní techničkou. Řeknu jí, co chci udělat, ona mi většinou řekne “Deniso, to nejde”, já ji řeknu “Ale jde” a pak se do toho pustí. Nakonec přijde se střihem, který upravíme dle mých požadavků a našich společných postřehů. Letos jsem se musela s původní techničkou rozloučit, jelikož trvám na tom, že naše oblečení nemůže být jen dobré, ale musí být perfektní. Teď s tou novou pracujeme na nových věcech a vylepšení těch starých a jsem naprosto nadšená a těším se, až budeme moct představit další novinky.

Po dokončení střihu následuje výroba prototypu. Ten většinou zkoušíme na mě a pak ho upravujeme a testujeme. Když jsme s výsledkem spokojené, přidělají se střihy v dalších velikostech, a pak střih putuje k švadlenkám do dílny, které podle něj našijí celou sérii. A pak už jen přijde na řadu distribuce.

Máte v pole dance nějaký vzor?

Je jich mnoho. Já mám slabost pro Aničku Nikulinu, obdivuji její flexibilitu a líbí se mi její styl. Také zbožňuji Pink Pumu. Letos jsem měla příležitost účastnit se jejího workshopu v olomouckém studiu Tancelář, byl to jeden splněný sen. Moc se mi také líbí Bendy Kate například, ale mohla bych tu z rukávu vysypat mnoho dalších jmen, pole dance tanečnice jsou obdivuhodné všeobecně.

Jaký je Váš oblíbený pole dance prvek?

Mám moc ráda Jade, Princess,Yogini, Allegru, miluji flexibilní prvky, jsou krásné, v tomto směru jsem se dost posunula překvapivě hlavně díky józe. Také mám oblíbený prvek, který se jmenuje Teddy Buddah. Mnoho lidí to hodně bolí, takže ačkoliv to není žádný pokročilý prvek, tak je dokáže překvapit. Ze všeho nejradši dělám pády (myslím ty úmyslné :)), jsou ohromně efektní, ale často vůbec ne složité.

Inspirují mne ženy a jejich krása, přála bych si, aby ji naše oblečení dotvářelo, říká Denisa Nováková

Inspirují mne ženy a jejich krása, přála bych si, aby ji naše oblečení dotvářelo, říká Denisa Nováková

Čeho byste v pole dance chtěla dosáhnout? A kam byste chtěla dostat Mania Fitness Wear?

Chtěla bych na něj mít zase čas! Také bych se chtěla zlepšit tanečně. Ráda bych zase začala chodit na balet a scénický tanec.

Co se týče nějakých vysněných prvků, to už mám za sebou. Každý jsme jiný a pokračujeme v různých směrech různou rychlostí. Také už jsem viděla tolik úrazů a pochroumaných končetin z tyče, že mi nad tím zůstává rozum stát. Sama jsem měla zraněný loket a už si nechci ubližovat jen proto, abych se nasoukala do nějaké krkolomné pozice. Tady ze mne zas mluví jóga. Člověk by si měl být vědom svého těla a naslouchat mu – pokud překročíme hranice našich momentálních možností, pácháme na sobě násilí, a to je prostě špatně. S disciplínou a pravidelným cvičením se samozřejmě tyto hranice nevyhnutelně posouvají, ale chce to dát tomu ten pravý čas.

Co se týče Manie, tak moje vize opravdu není skromná, a s tím také souvisí některé změny, které máme v plánu. Vše musí jít postupně, nejprve se potřebujeme ujistit, že vše už máme dobře zorganizované a že všechny procesy efektivně fungují, a pak se můžeme pustit do dalších kroků. Když to ale shrnu, tak hlavní důvod, proč jsem já osobně začala podnikat, byl ten, že jsem toužila vybudovat něco, co bude mít smysl a i jistou hloubku a společenský přesah.

Jestli se nám jednoho dne podaří vybudovat firmu, která bude poskytovat dobrou práci svým zaměstnancům, tak budu opravdu šťastná.